Projektowane zadania z jednej strony pozwolą na rozwijanie zainteresowań na każdym etapie nauki, z drugiej zaś mogą mieć szczególne znaczenie dla osób chcących związać się zawodowo z Uczelnią po zakończeniu studiów bądź kontynuować pracę naukową poza jej murami.
Będę kontynuował szeroko zakrojony program inwestycji i remontów, oparty przede wszystkim na profesjonalnym zabieganiu o finansowanie zewnętrzne (pokazaliśmy już, że potrafimy to robić!). Pracownicy i Studenci UKEN zasługują na najlepsze możliwe warunki funkcjonowania, a dobrej nauki i dydaktyki nie można uprawiać bez odpowiedniej infrastruktury.
Najważniejsze działania zapewniające dostęp do nowoczesnych technologii edukacyjnych w Uczelni to:
Ważne jest, aby zapewnić dostępność nowoczesnych technologii edukacyjnych dla wszystkich studentów, niezależnie od ich sytuacji finansowej czy specjalnych potrzeb.
Współczesna edukacja nie może obyć się bez cyfrowych narzędzi. Działania podejmowane na rzecz zapewnienia dostępu do tych technologii mają ogromne znaczenie dla rozwoju kompetencji cyfrowych i przygotowania studentów do pracy w dynamicznie zmieniającym się świecie XXI wieku.
Priorytetem w warunkach „rozpędzającego się” świata nauki we wszystkich obszarach jest zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju dla badań naukowych z uwzględnieniem komplementarnej polityki naukowej. Wzmocnienie i rozwój potencjału naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego Uniwersytetu z uwzględnieniem kapitału ludzkiego i szeroko rozumianej infrastruktury będą gwarantami ciągłego postępu badawczego i wpłyną na wspieranie talentów naukowych, stymulowanie kreatywności i innowacyjnych odkryć w atmosferze otwartości na współpracę międzynarodową i ciągłe dążenie do doskonałości naukowej.
Umocnienie marki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w kraju i na arenie międzynarodowej:
Umiędzynarodowienie kształcenia z wykorzystaniem:
Zobowiązuję się do aktywnego przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji w miejscu pracy, niezależnie od płci, rasy, wyznawanej religii, orientacji seksualnej, wieku czy niepełnosprawności. Będę działał skutecznie, aby stworzyć środowisko pracy wolne od mobbingu i dbać o równość i szacunek w naszej Społeczności.
Zmiany klimatyczne stanowią jedno z najważniejszych wyzwań współczesności, dlatego wprowadzenie działań proekologicznych na Uczelni jest nie tylko konieczne, ale także inspirujące. Zamierzam wprowadzić w życie działania w zakresie zrównoważonego rozwoju między innymi poprzez:
Uważam, że ważne jest zapewnienie transparentności władz Uczelni poprzez regularne informowanie społeczności akademickiej o wypracowanych rozwiązaniach oraz angażowanie wszystkich zainteresowanych w proces podejmowania decyzji:
Program, który przedstawiam Państwu, zakłada kontynuację działań podjętych w kadencji 2020–2024. Oczywiście, realizacja założonych celów będzie wymagała mobilizacji wokół zadań we wszystkich sferach aktywności Uczelni. W swoich działaniach skoncentruję się, między innymi, na szacunku, komunikacji i dyskusji.
Zależy mi szczególnie na dalszym umacnianiu pozycji naukowej naszej Alma Mater poprzez realizację przyjętej polityki rozwoju potencjału naukowo-badawczego w UKEN. W nadchodzącej kadencji chciałbym skupić się przede wszystkim na wsparciu pracowniczek i pracowników w pozyskiwaniu grantów międzynarodowych i krajowych oraz rozwijaniu działalności międzykolegialnych centrów badawczych, których działalność oparta jest na grantach wpisujących się w strategiczną inicjatywę Komisji Europejskiej na rzecz budowy i funkcjonowania europejskich infrastruktur badawczych.
Ponadto chciałbym w dalszym ciągu doskonalić obszar dydaktyczny, przede wszystkim poprzez:
Nieraz udowodniliśmy, że naprawdę stać nas na bycie silną i konkurencyjną Uczelnią – przyjazną pracownikom, chętnie wybieraną przez studentów szkół średnich, otwartą na realizację pasji naukowych.
Przed nami kolejne lata rozwoju Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Głęboko wierzę, że będzie to czas, w którym wykorzystamy koniunkturę gospodarczą i pozyskane środki finansowe do wzmocnienia potencjału naszej Uczelni. Wprowadzenie zamierzeń, które Państwu przedstawiłem, będzie możliwe tylko wtedy, jeśli spotkają się one ze zrozumieniem społeczności akademickiej, przy zaangażowaniu nas wszystkich, na co niezmiernie liczę.
Warto pamiętać, że Uniwersytet tworzą przede wszystkim ludzie wraz z ich talentami, ideami, pomysłami oraz dorobkiem naukowym lub artystycznym. Prawdziwy rozwój, to rozwój bez podziałów, przez pryzmat człowieka i dla dobra wszystkich ludzi. Niezależnie od dziedziny czy też dyscypliny naukowej. Więcej, rzeczywisty rozwój poszczególnych dziedzin oraz dyscyplin powinien być komplementarny. Nauki ścisłe i przyrodnicze, inżynieryjno-techniczne, czy nawet nauki medyczne i o zdrowiu powinny korzystać ze zdobyczy nauk humanistycznych, społecznych i wzajemnie. Uniwersytet powinien stanowić platformę wymiany myśli, poglądów, tworzenia wspólnych wizji i projektów, przy udziale, czasem gorących, akademickich dyskusji, w myśl sentencji Bogusława Bujaka: „To, co łączy, nie powinno dzielić, a to, co dzieli, nie powinno rozdzielać”.
W kolejnej kadencji deklaruję kontynuację zaangażowania, konsekwencji oraz determinacji w pracy na rzecz naszej Alma Mater!