upłynęły na wprowadzeniu zasadniczych zmian w naszej Uczelni, których celem była modernizacja wielu obszarów jej funkcjonowania oraz możliwie najsprawniejsze pokonywanie różnego rodzaju, często niespodziewanych, wyzwań. Nowe systemy informatyczne (EZD, USOS), zwiększenie uczelnianych programów wsparcia badań naukowych, grantów, znacząca mobilność pracowników badawczo-dydaktycznych i administracyjnych, uratowanie sytuacji finansowej Uczelni oraz otwieranie nowych kierunków studiów, to tylko niektóre ze wspólnych dokonań.
Silnie odcisnęły się w naszych sercach i umysłach zarówno pandemia koronawirusa COVID-19, jak i zbrojna agresja Rosji na Ukrainę. Nasz sąsiad nadal dzielnie się broni, stawiając tamę rosyjskiemu barbarzyństwu. Czas pandemii COVID-19 był dla wielu ludzi trudny i wymagający. To wyjątkowe wyzwanie dotknęło ludzi na całym świecie, wpływając zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, a także na liczne sfery życia codziennego. W krótkim czasie, bez przygotowania, musieliśmy się dostosować do zmian w życiu zawodowym oraz prywatnym. Przetrwaliśmy ten trudny okres, ujawniając przy tym siłę, determinację i zdolności do adaptacji w obliczu piętrzących się trudności. Gdy jeszcze nie zdążyliśmy się otrząsnąć z tego czasu próby, zaskoczył nas wybuch wojny w Ukrainie. Konflikty zbrojne zawsze wywołują ogromne cierpienie zarówno ludności cywilnej, jak i żołnierzy, którzy poświęcają swoje zdrowie i życie w obronie ojczyzny. W tak trudnych czasach ważne jest, aby okazać empatię i wsparcie materialne dla społeczeństwa dotkniętego tragedią wojny.
Należy pamiętać, iż prawdopodobnie jeszcze wiele takich nieuchwytnych w tym momencie prób przed nami. Dziś mogę ze spokojem przyznać, że jako społeczność akademicka zdaliśmy egzamin. Zorganizowaliśmy kształcenie w sieci, udzieliliśmy wsparcia i schronienia uchodźcom z Ukrainy, jednocześnie nie ustaliśmy w pracy nad stworzeniem w Uniwersytecie stabilnego miejsca pracy i studiowania, swobodnego rozwoju naukowego, godząc to z szerokim oddziaływaniem społecznym.
Poniżej przedstawię Państwu przegląd moich dokonań zrealizowanych przy współudziale całej społeczności akademickiej w kadencji 2020–2024.
Z liczby 12 964 studentów uczących się w UP w roku 2020 w chwili obecnej studiuje w UKEN 17 187 osób (dane na dzień 31.12.2020 r. i 31.12.2023 r.).
STUDENCI
Wzrost liczby studentów podejmujących studia w Uniwersytecie
Wyraźny wzrost liczby studentów podejmujących studia w Uniwersytecie od 2021 r. Mimo coraz mniej licznych roczników maturzystów odnotowujemy konsekwentny przyrost osób wybierających UKEN
Wyraźny wzrost liczby studentów podejmujących studia w Uniwersytecie od 2021 r. mimo coraz mniej licznych roczników maturzystów odnotowujemy konsekwentny przyrost osób wybierających UKEN
Znaczny wzrost liczby studentów na studiach stacjonarnych II stopnia
Od wielu lat w Uczelni borykamy się z problemem mniejszej liczby studentów rekrutujących się na studia II stopnia aniżeli tych, którzy kończą I stopień kształcenia. W mijającej kadencji, dzięki podjętym szeroko zakrojonym działaniom, ten trend uległ odwróceniu.
Na przestrzeni czterech lat w Uczelni zwiększyła się liczba studentów z niepełnosprawnościami o 90 osób, co dowodzi, że UKEN jest uczelnią dostępną i otwartą dla osób ze szczególnymi potrzebami. Niezależnie od wysokich stawek stypendiów, również inne czynniki, jak infrastruktura czy otwartość oraz sprawna działalność jednostek uczelnianych mają na to ogromny wpływ.
– strategii rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji narodowej w Krakowie w latach 2023–2030
Celem projektu była realizacja działań w ramach tzw. trzeciej misji Uniwersytetu na rzecz aktywizacji społecznej mieszkańców rewitalizowanego podobszaru Kazimierz Stare Miasto w Krakowie, jak również rozwijanie kompetencji pozwalających na poszerzenie wiedzy ogólnej i specjalistycznej, w tym rozwój zainteresowań oraz pobudzanie aktywności edukacyjnej i kulturalnej.
Na przestrzeni kilku miesięcy: czerwiec 2021 r. – początek 2022 r. zostały przekształcone 593 umowy czasowe z nauczycielami akademickimi uczelni na umowy na czas nieokreślony, co stanowiło ponad 50% wszystkich umów o pracę zawartych z nauczycielami akademickimi.
W Uczelni funkcjonuje szeroko rozwinięty system motywacyjny i fundusz nagród za osiągnięcia naukowe oraz dydaktyczno-organizacyjne.
W ramach realizacji projektu wykonano:
Liczba nowo utworzonych kierunków w kadencji 2020–2024
Współpraca z Dyrektorami Instytutów w zakresie ewaluacji i dostosowania planów oraz programów prowadzonych kierunków studiów do aktualnych przepisów prawnych oraz tworzenia nowych kierunków studiów w odpowiedzi na bieżące potrzeby społeczno-gospodarcze zaowocowała powołaniem 44 nowych kierunków studiów, w tym czterech kierunków kształcących nauczycieli w systemie pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich. W obecnym czasie trwają prace nad opracowaniem kolejnych.
W ostatnich 4 latach sytuacja finansowa uległa ogromnej, odczuwalnej poprawie.
Stały rozwój Uniwersytetu w warunkach dużej konkurencji i coraz większych wyzwań stojących przed systemem szkolnictwa wyższego w Polsce jest możliwy dzięki odpowiednio wytyczonym kierunkom działania Uczelni i poszczególnych jej obszarów, zaangażowaniu i kompetencji pracowników oraz strategii decyzyjnej. Działając wspólnie przez ostatnie lata, zażegnaliśmy problemy finansowe, spłaciliśmy zaległe składki ZUS, a obecnie mamy trzymiesięczny bufor finansowy, który stanowi zabezpieczenie dla płatności i zobowiązań, w tym dla naszych wynagrodzeń. Opóźnienie przekazania subwencji przez MNiSW nie wpływa na terminowość rozliczeń.
o których pisałem w swoim programie wyborczym w 2020 r.
Rozwiązania:
Rozwiązania:
Wprowadzenie optymalizacji procesu zarządzania majątkiem Uczelni w zakresie:
Rozwiązania:
Od roku akademickiego 2020/2021 stawki stypendiów przyznawane z Funduszu Stypendialnego UKEN zaczęły dynamicznie rosnąć.
W 2021/2022 podjęto decyzję o likwidacji minimalnej i maksymalnej kwoty stypendium socjalnego oraz zniesiono trzystopniowy podział w zakresie przyznawanego Stypendium Rektora. Została wprowadzona jednolita stawka stypendium socjalnego, a także Stypendium Rektora, w znacznie wyższej wysokości niż w latach wcześniejszych. Wskazuje to na dążenie Uczelni do zapewnienia wsparcia materialnego dla studentów w najcięższej sytuacji, a także zagwarantowania bezpieczeństwa i wyrównywania ich szans edukacyjnych.
Rozwiązania:
Rozwiązania:
Intensyfikacja działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego:
wynikające z programu mijającej kadencji oraz zaistniałych okoliczności