Stabilizacja i rozwój

Ostatnie cztery lata

upłynęły na wprowadzeniu zasadniczych zmian w naszej Uczelni, których celem była modernizacja wielu obszarów jej funkcjonowania oraz możliwie najsprawniejsze pokonywanie różnego rodzaju, często niespodziewanych, wyzwań. Nowe systemy informatyczne (EZD, USOS), zwiększenie uczelnianych programów wsparcia badań naukowych, grantów, znacząca mobilność pracowników badawczo-dydaktycznych i administracyjnych, uratowanie sytuacji finansowej Uczelni oraz otwieranie nowych kierunków studiów, to tylko niektóre ze wspólnych dokonań.

Silnie odcisnęły się w naszych sercach i umysłach zarówno pandemia koronawirusa COVID-19, jak i zbrojna agresja Rosji na Ukrainę. Nasz sąsiad nadal dzielnie się broni, stawiając tamę rosyjskiemu barbarzyństwu. Czas pandemii COVID-19 był dla wielu ludzi trudny i wymagający. To wyjątkowe wyzwanie dotknęło ludzi na całym świecie, wpływając zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, a także na liczne sfery życia codziennego. W krótkim czasie, bez przygotowania, musieliśmy się dostosować do zmian w życiu zawodowym oraz prywatnym. Przetrwaliśmy ten trudny okres, ujawniając przy tym siłę, determinację i zdolności do adaptacji w obliczu piętrzących się trudności. Gdy jeszcze nie zdążyliśmy się otrząsnąć z tego czasu próby, zaskoczył nas wybuch wojny w Ukrainie. Konflikty zbrojne zawsze wywołują ogromne cierpienie zarówno ludności cywilnej, jak i żołnierzy, którzy poświęcają swoje zdrowie i życie w obronie ojczyzny. W tak trudnych czasach ważne jest, aby okazać empatię i wsparcie materialne dla społeczeństwa dotkniętego tragedią wojny.

Należy pamiętać, iż prawdopodobnie jeszcze wiele takich nieuchwytnych w tym momencie prób przed nami. Dziś mogę ze spokojem przyznać, że jako społeczność akademicka zdaliśmy egzamin. Zorganizowaliśmy kształcenie w sieci, udzieliliśmy wsparcia i schronienia uchodźcom z Ukrainy, jednocześnie nie ustaliśmy w pracy nad stworzeniem w Uniwersytecie stabilnego miejsca pracy i studiowania, swobodnego rozwoju naukowego, godząc to z szerokim oddziaływaniem społecznym.

Poniżej przedstawię Państwu przegląd moich dokonań zrealizowanych przy współudziale całej społeczności akademickiej w kadencji 2020–2024.

MIJAJĄCA KADENCJA – MISSION IMPOSSIBLE

Najważniejsze osiągnięcia
w kadencji 2020–2024

I. Wzrost liczby studentów
i doktorantów (rekrutacja) – przekrojowo przed kadencją i w latach 2020–2024

Z liczby 12 964 studentów uczących się w UP w roku 2020 w chwili obecnej studiuje w UKEN 17 187 osób (dane na dzień 31.12.2020 r. i 31.12.2023 r.).

STUDENCI

Wzrost liczby studentów podejmujących studia w Uniwersytecie

Wyraźny wzrost liczby studentów podejmujących studia w Uniwersytecie od 2021 r. Mimo coraz mniej licznych roczników maturzystów odnotowujemy konsekwentny przyrost osób wybierających UKEN

Wyraźny wzrost liczby studentów podejmujących studia w Uniwersytecie od 2021 r. mimo coraz mniej licznych roczników maturzystów odnotowujemy konsekwentny przyrost osób wybierających UKEN

Znaczny wzrost liczby studentów na studiach stacjonarnych II stopnia

Od wielu lat w Uczelni borykamy się z problemem mniejszej liczby studentów rekrutujących się na studia II stopnia aniżeli tych, którzy kończą I stopień kształcenia. W mijającej kadencji, dzięki podjętym szeroko zakrojonym działaniom, ten trend uległ odwróceniu.

Na przestrzeni czterech lat w Uczelni zwiększyła się liczba studentów z niepełnosprawnościami o 90 osób, co dowodzi, że UKEN jest uczelnią dostępną i otwartą dla osób ze szczególnymi potrzebami. Niezależnie od wysokich stawek stypendiów, również inne czynniki, jak infrastruktura czy otwartość oraz sprawna działalność jednostek uczelnianych mają na to ogromny wpływ.

II. Rozpoczęcie działań wpisujących się w realizację trzeciej misji uczelni

– strategii rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji narodowej w Krakowie w latach 2023–2030

Przystąpienie do projektu
NCBiR „Laboratorium Zmysłów”

Celem projektu była realizacja działań w ramach tzw. trzeciej misji Uniwersytetu na rzecz aktywizacji społecznej mieszkańców rewitalizowanego podobszaru Kazimierz Stare Miasto w Krakowie, jak również rozwijanie kompetencji pozwalających na poszerzenie wiedzy ogólnej i specjalistycznej, w tym rozwój zainteresowań oraz pobudzanie aktywności edukacyjnej i kulturalnej.

  • W ramach realizacji Strategii Rozwoju Uczelni uruchamiane są nowe kierunki kształcące nauczycieli, także w cyklach jednolitych studiów magisterskich; dzięki zmianie w ustawodawstwie rozwijane są kierunki w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz tworzone nowe są z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

III. Zatrudnienie
i wynagrodzenie – wzrost wynagrodzeń nauczycieli akademickich
od 2019 r. do 2024 r.

Na przestrzeni kilku miesięcy: czerwiec 2021 r. – początek 2022 r. zostały przekształcone 593 umowy czasowe z nauczycielami akademickimi uczelni na umowy na czas nieokreślony, co stanowiło ponad 50% wszystkich umów o pracę zawartych z nauczycielami akademickimi.

W Uczelni funkcjonuje szeroko rozwinięty system motywacyjny i fundusz nagród za osiągnięcia naukowe oraz dydaktyczno-organizacyjne.

IV. Inwestycje budowlane
i aparaturowe

Laboratoria na miarę XXI wieku

  • Kompleksowe wyposażenie Cyfrowej Pracowni Językowej w urządzenia audiowizualne oraz oprogramowanie komputerowe przy ul. Karmelickiej 41.
  • Utworzenie jednostek wspomagających działalność badawczo-dydaktyczną: Laboratorium Testów Psychologicznych (LTP) oraz Laboratorium Badań Neuropsychologicznych i Psychofizjologicznych (LBNP).
  • Przebudowa pomieszczeń Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi – na potrzeby utworzenia laboratorium spektrometrii i ekotoksykologii.
  • Stworzenie laboratoriów kryminalistycznych w Instytucie Prawa, Ekonomii i Administracji.
  • Wykonanie klimatyzowanej szklarni wewnętrznej na dachu budynku przy ul. Podchorążych 2.
  • Wyposażenie w aparaturę naukowo-badawczą nowo powstałego Instytutu Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych m.in w studio telewizyjne, pracownie montażu i postprodukcji, laboratorium telewizyjne.
  • Przeprowadzenie remontów i nowoczesne wyposażenie sal dydaktycznych i konferencyjnych w kilkunastu Instytutach.
  • Rozpoczęcie działań mających na celu przystosowanie infrastruktury budynku na potrzeby laboratorium do badań procesów neurokognitywnych w Instytucie Psychologii.
 

Projekt „Uniwersytet Pedagogiczny uczelnią równych szans”

W ramach realizacji projektu wykonano:

  •  Adaptację dwóch łazienek dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
  • Dostosowanie pomieszczeń portierni oraz punktu informacyjnego do korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami.
  • Dostawę i montaż aluminiowych kątowych nakładek wraz z polami uwagi na stopnie istniejących schodów w budynku przy ul. Podchorążych 2.

Inwestycje w latach 2020–2024

  • Modernizacja Audytorium wraz z termomodernizacją budynku Auli i Biblioteki Głównej.
  • Rozbudowa części skrzydła budynku głównego.
  • Rewitalizacja budynku przy ul. Podbrzezie – stworzenie miejsca dla celów dydaktycznych, wystawowych oraz przestrzeni łączącej Uniwersytet z miastem i mieszkańcami Krakowa.
  • Remont Klubu studenckiego „Bakałarz”.
  • Wymiana dźwigu osobowego w budynku przy ul. Ingardena 4.
  • Adaptacja i remont Fortu Pancernego 52 ½N „Skotniki”.

Uniwersytet właścicielem Fortu nr 7 „Bronowice”

  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z dniem 13 września 2021 r. stał się właścicielem nieruchomości Fort nr 7 „Bronowice”, przy ul. Rydla 54 w Krakowie (obecna nazwa przyjęta przez Senat UP – Fort Reditowy „Za Rzeką”).

V. Nowe kierunki

Liczba nowo utworzonych kierunków w kadencji 2020–2024

 

Współpraca z Dyrektorami Instytutów w zakresie ewaluacji i dostosowania planów oraz programów prowadzonych kierunków studiów do aktualnych przepisów prawnych oraz tworzenia nowych kierunków studiów w odpowiedzi na bieżące potrzeby społeczno-gospodarcze zaowocowała powołaniem 44 nowych kierunków studiów, w tym czterech kierunków kształcących nauczycieli w systemie pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich. W obecnym czasie trwają prace nad opracowaniem kolejnych.

 

 

VI. Wynik finansowy uczelni

W ostatnich 4 latach sytuacja finansowa uległa ogromnej, odczuwalnej poprawie.

 

Stały rozwój Uniwersytetu w warunkach dużej konkurencji i coraz większych wyzwań stojących przed systemem szkolnictwa wyższego w Polsce jest możliwy dzięki odpowiednio wytyczonym kierunkom działania Uczelni i poszczególnych jej obszarów, zaangażowaniu i kompetencji pracowników oraz strategii decyzyjnej. Działając wspólnie przez ostatnie lata, zażegnaliśmy problemy finansowe, spłaciliśmy zaległe składki ZUS, a obecnie mamy trzymiesięczny bufor finansowy, który stanowi zabezpieczenie dla płatności i zobowiązań, w tym dla naszych wynagrodzeń. Opóźnienie przekazania subwencji przez MNiSW nie wpływa na terminowość rozliczeń.

 

 

VII. Rozwiązałem problemy,

o których pisałem w swoim programie wyborczym w 2020 r.

 

Problem: kierunki rozwoju Uniwersytetu – brak dalekowzrocznej wizji

Rozwiązania:

  • Przekształcenie Uczelni w uniwersytet klasyczny – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej.
  • Rozwój dyscyplin naukowych – przybyło 9 dyscyplin.
  • 44 nowe kierunki – I i II stopnia oraz jednolite magisterskie, w tym nauczycielskie, w perspektywie 11 kolejnych.
  • Podjęcie czynności zmierzających do:
    • budowy strzelnicy wraz z zapleczem dydaktycznym i sportowym (nieruchomość Rydla 54),
    • adaptacji budynku dla potrzeb Archiwum (nieruchomość Rydla 54),
    • dostosowania pozostałych budynków dla potrzeb jednostek dydaktycznych (nieruchomość Rydla 54),
    • zakupu akademika od Collegium Medicum UJ przy ul. Racławickiej,
    • przygotowania do kapitalnego remontu akademika „Atol” przy ul. Grochowej,
    • remontu i modernizacji Krytej Pływalni,
    • rozbudowy zaplecza sportowego na os. Stalowym.
  • Utworzenie nowoczesnych laboratoriów i doposażenie istniejących:
    • Testów Psychologicznych (LTP) oraz Laboratorium Badań Neuropsychologicznych i Psychofizjologicznych (LBNP),
    • spektrometrii i ekotoksykologii,
    • kryminalistyczne,
    • telewizyjne,
    • językowe.
  • Rozwój współpracy z jednostkami badawczo-dydaktycznymi oraz podmiotami z otoczenia społeczno-gospodarczego: Małopolską Brygadą Obrony Terytorialnej, Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, i wiele innych.
  • Rozwój Uczelni i oferowanych kierunków studiów – zawarcie porozumień z: WAT, Szkołami Ćwiczeń – ich liczba wzrosła do 118 placówek, a do chwili obecnej zawarto 25 porozumień ze szpitalami i placówkami medycznymi.

Problem: niestabilna sytuacja finansowa Uczelni

Rozwiązania:

  • Zapewnienie 3-miesięcznego buforu finansowego wydatków Uniwersytetu – opłaty na utrzymanie infrastruktury i wynagrodzenia pracowników.
  • Podwojenie majątku Uczelni.
  • Płynność finansowa.
  • 13. pensja płatna już w lutym.
  • Wprowadzenie preliminarzy do studiów niestacjonarnych i podyplomowych, które obrazują kosztochłonność uruchamianych kierunków.
  • Podwyżki ministerialne wypłacane w najkrótszym możliwym terminie, wbrew ogólnej tendencji wśród uczelni wyższych.
  • Podwyżka w roku 2024 wypłacona w wysokości założonej przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego: 30% dla nauczycieli akademickich i 20% dla pracowników administracyjnych, a dodatkowo zwiększenie dodatków funkcyjnych.

Wprowadzenie optymalizacji procesu zarządzania majątkiem Uczelni w zakresie:

  •  Racjonalnego wykorzystania posiadanej powierzchni użytkowej (zawartych jest ponad 30 umów dotyczących wynajmu powierzchni Uczelni).
  • Wdrożenia Regulaminu korzystania z parkingów Uczelni. 
  • Zapewnienia dostępności architektonicznej dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Problem: przedmiotowość studentów zamiast podmiotowości

Rozwiązania:

  • Współpraca z Samorządem Studentów.
  • Stworzenie komfortowych warunków studiowania i spędzania czasu na Uczelni – wyposażanie pracowni dydaktycznych w nowoczesne urządzenia wspierające naukę.
  • Utworzenie i wyposażenie nowych stref dla studentów, w tym stref ciszy.
  • Adaptacja nowego pomieszczenia dla Samorządu Studentów.
  • Pomoc zawodowa i psychologiczna dla studentów w kryzysie emocjonalnym.
  • We wrześniu 2022 r. w naszym Uniwersytecie wznowiliśmy aktywności związane z indywidualnym oraz grupowym doradztwem zawodowym. Od tego momentu doradcy przeprowadzili 400 konsultacji kariery, przeanalizowali setki CV i przygotowali naszych studentów oraz absolwentów do kilkudziesięciu rozmów kwalifikacyjnych. Dodatkowo organizowane są wykłady, warsztaty, szkolenia i inne wydarzenia związane z rynkiem pracy i przedsiębiorczością, mające na celu inicjację współpracy z pracodawcami oraz przedstawicielami biznesu poprzez udostępnianie oferty praktyk, staży oraz propozycji pracy i wolontariatu.

DYNAMICZNY WZROST
WYSOKOŚCI STYPENDIÓW
W LATACH 2020–2024

Od roku akademickiego 2020/2021 stawki stypendiów przyznawane z Funduszu Stypendialnego UKEN zaczęły dynamicznie rosnąć.

W 2021/2022 podjęto decyzję o likwidacji minimalnej i maksymalnej kwoty stypendium socjalnego oraz zniesiono trzystopniowy podział w zakresie przyznawanego Stypendium Rektora. Została wprowadzona jednolita stawka stypendium socjalnego, a także Stypendium Rektora, w znacznie wyższej wysokości niż w latach wcześniejszych. Wskazuje to na dążenie Uczelni do zapewnienia wsparcia materialnego dla studentów w najcięższej sytuacji, a także zagwarantowania bezpieczeństwa i wyrównywania ich szans edukacyjnych.

 

Problem: wzrost biurokracji
i wadliwie funkcjonujące systemy informatyczne

Rozwiązania:

  • Elektroniczny Obieg Dokumentów (EZD).
  • System Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK).
  •  Uniwersytecki System Obsługi Studiów (USOS).
  • Autonomia pracowników w podejmowaniu decyzji.

Problem: zanik konstruktywnych dyskusji

Rozwiązania:

  •  Forum dla wszystkich pracowników do swobodnego wyrażania swoich opinii o funkcjonowaniu Uniwersytetu
  • Cykliczne spotkania z Dyrektorami i Kierownikami jednostek organizacyjnych.

Intensyfikacja działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego:

  •  W roku 2023 wykonano termomodernizację budynku Auli i Biblioteki Głównej przy ul. Podchorążych 2 – jedno przedsięwzięcie, ale jakże rozległe.

VIII. Ponadto: zrealizowane zadania priorytetowe

wynikające z programu mijającej kadencji oraz zaistniałych okoliczności

 
  • Organizacja kształcenia zdalnego – w trybie natychmiastowym, bez zachwiania procesu nauczania; zorganizowanie kursów i szkoleń dla nauczycieli akademickich i studentów, wsparcie informatyczne.
  • Wojna w Ukrainie: uproszczenie procedur zatrudniania kadry badawczo-dydaktycznej (uchodźców z Ukrainy); wsparcie studentów pochodzenia ukraińskiego; udostępnienie akademików uchodźcom wojennym, zorganizowanie opieki i zajęć dla dzieci – pomoc humanitarna przyjęła postać zorganizowaną – na tę okoliczność został powołany zespół Zarządzania Kryzysowego.
  •  Pomyślnie przeprowadzona ewaluacja dyscyplin, w tym 3 dyscypliny z kategorią A. 
  • W wyniku poprawienia ocen ewaluacji dyscyplin naukowych – wzrost subwencji dydaktycznej na działalność badawczą i dydaktyczną.
  • Rozwój dyscyplin naukowych (aktualnie 21) i w perspektywie kolejne: w zakresie dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o zarządzaniu i jakości.
  • Program „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” – od 2022 roku na finansowanie działań w programie IDUB przeznaczona jest kwota ponad 2 mln zł.
  • Uruchomienie wewnętrznego systemu nagradzania aktywnych naukowczyń i naukowców.
  • Wspieranie naukowczyń i naukowców w pozyskiwaniu grantów badawczych i rozwijanie możliwości projektowych, czyli utrzymanie stałej dotacji na prowadzenie badań.
  • Znaczące podniesienie prestiżu wydawnictwa uczelnianego – Wydawnictwo Naukowe UKEN wydaje czasopisma, które są obecne na liście czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, utworzenie Platformy Czasopism Naukowych UKEN.
  • Przystąpienie do projektu Repozytorium Otwartych Danych Badawczych Uczelni Krakowskich.
  • Zmodernizowanie parku maszynowego: zakupiono nowoczesne maszyny do druku cyfrowego, kolorowego oraz czarno-białego, a także urządzenia do wykończenia druku i oprawy. Pomimo poniesionych nakładów inwestycyjnych Wydawnictwo Naukowe UKEN może pochwalić się zbilansowanym wynikiem finansowym.
  •  Odnowienie tytułu „Uczelni Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu” – posiadamy ten tytuł jako pierwsza w Polsce uczelnia wyższa.
„Czyny mają większą moc niż słowa”
Abraham Lincoln
amerykański polityk, mąż stanu, szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych