O mnie

Urodziłem się w 1970 r. w Krakowie. Całe swoje życie naukowe związałem z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W 1995 r. ukończyłem polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Doktorat obroniłem w 2000 r. na Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na podstawie dysertacji: „Obraz Ukrainy w staropolskich diariuszach i pamiętnikach. Zagadnienia wybrane”. W 2006 r. otrzymałem stopień naukowy doktora habilitowanego w oparciu o pracę „Od Piławiec do Humania. Studia staropolskie”. Tytuł profesora uzyskałem 7 sierpnia 2012 r. 

Specjalizuję się w historii literatury polskiej, edytorstwie i problemach etnicznych. Jestem autorem ponad 200 prac naukowych oraz redaktorem naczelnym czasopism naukowych: „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Historicolitteraria” oraz „Rocznika Przemyskiego. Literatura i Język”. Wypromowałem siedmiu doktorów.

Obok pracy naukowej aktywnie działam na rzecz macierzystej uczelni, 

czego dowodem było powierzenie mi funkcji dyrektora Instytutu Filologii Polskiej w latach 2009–2016, dziekana Wydziału Filologicznego w latach 2016–2019 oraz dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych w latach 2019–2020.

Po czterech latach mojej pierwszej kadencji jestem przekonany, że z tych oczekiwań wywiązałem się. Przeprowadziłem w latach 2020–2022 nieodzowny, choć bardzo trudny proces restrukturyzacji uczelni, który wymagał licznych zmian o charakterze strategicznym, organizacyjnym i personalnym. Pozwoliło to na zdecydowane poprawienie sytuacji finansowej uczelni, która obecnie jest najlepsza w historii i pozwala spokojnie myśleć o naszym rozwoju w kolejnych latach. Utworzone zostały nowe instytuty. We współpracy z ich dyrekcjami doprowadziliśmy do znaczącego rozszerzenia naszej oferty dydaktycznej, proponując kandydatom nowe kierunki i rezygnując z tych, których prowadzenie nie znajdowało uzasadnienia. Uruchomiłem programy motywacyjne dla naszych pracowników i jestem przekonany, że wielu z Państwa odczuło nie tylko docenienie własnej pracy, ale i realną pomoc uczelni w prowadzeniu badań i działalności dydaktycznej. Doprowadziłem do rezygnacji uczelni z nagminnego stosowania umów na czas określony, które odziedziczyłem po poprzednikach. Wprowadzone przeze mnie zmiany w tym zakresie pozwoliły na zwiększenie stabilności zatrudnienia. Powstały nowe pracownie i rozpoczęły inwestycje infrastrukturalne.  

Zadbałem o naszych studentów

– podnosząc wysokość stypendiów i przeznaczając dodatkowe środki na wsparcie kół naukowych. Nie byłoby to możliwe bez osobistych zabiegów o dodatkowe środki, które skutecznie pozyskiwałem i które pozwoliły podwoić majątek uczelni. Szczegółowe informacje na ten temat przedstawiam w swoim sprawozdaniu.

Mam satysfakcję, że udało mi się poprowadzić uczelnię w dobrym kierunku, a ambitne cele zrealizowaliśmy mimo niekorzystnych okoliczności zewnętrznych

 – pandemii, wojny za naszą wschodnią granicą i rosnącej inflacji. Wierzę, że kolejne lata będą okresem znaczącego rozwoju naszej uczelni, która za mojej kadencji stała się klasycznym uniwersytetem. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu i wspierali mnie w tej drodze, dziękuję. Mam świadomość, że te niezwykle potrzebne zmiany wymagały trudnych decyzji, za które bywałem nieraz bezpardonowo atakowany. W ślad za Abrahamem Lincolnem, starającym się w 1860 r. o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich, chcę jednak powiedzieć: „Czyny mają większą moc niż słowa”. W ostatnich latach udowodniłem, że skutecznie dbam o naszą społeczność akademicką i jestem przekonany, że dziś Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie jest dobrym miejscem pracy i studiowania. Chcę tę misję kontynuować. 

prof. dr hab. Piotr Borek

„Czyny mają większą moc niż słowa”
Abraham Lincoln
amerykański polityk, mąż stanu, szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych